TaxPress nr 23/2019

W dzisiejszym numerze DMS TAX Press polecamy Państwu artykuł Aleksandry Tarki pt. „NSA: rozsądne ograniczanie strat do rozliczenia w CIT”, w którym autorka zwraca uwagę na wyrok NSA dotyczący rozliczenia w kosztach w CIT kwoty odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu. Za istotny uznaliśmy również tekst Krzysztofa Koślickiego pt. „Skarbówka stosuje przepis, którego nie było” dotyczący coraz częstszych kontroli cen transferowych.

Ważny jest także artykuł pt. „Ulga na złe długi w VAT – TSUE kwestionuje przepisy”, w którym Piotr Wyrwa omawia potencjalny wpływ nowego orzeczenia TSUE na polskie przepisy ustawy o VAT. Polecamy także Państwa uwadze tekst Doroty Gajos pt. „Odliczanie VAT od usług hotelowych i gastronomicznych – opinia MF po wyroku TSUE” informujący o opinii ministerstwa uwzględniającej stanowisko zawarte w orzeczeniu Trybunału dotyczącym odliczenia VAT od usług hotelowych i gastronomicznych.

Istotny jest także artykuł Aleksandry Tarki pt. „PIT: wynajem mieszkania nie wyklucza, że służy ono do własnych celów mieszkaniowych – wyrok NSA”, w którym autorka podaje, że NSA wydał niedawno korzystny wyrok w zakresie zwolnienia z PIT dochodów ze sprzedaży nieruchomości w razie wydatkowania uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe. Zwracamy również uwagę na tekst Przemysława Wojtasika pt. „Skarbówka surowiej o firmowych autach: limituje koszty parkowania” dotyczący wypowiedzi resortu finansów, zgodnie z którą limit wydatków na tzw. koszty eksploatacyjne samochodów firmowych obejmuje również wydatki na opłaty parkingowe i miejsca garażowe.

Polecamy także lekturę artykułu pt. „Nowa Ordynacja Podatkowa zwiększy ochronę praw podatnika”, w którym Redakcja INFOR FK podaje, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt nowej Ordynacji Podatkowej i ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika.

W celu zapoznania się z pełną treścią biuletynu zachęcamy do pobrania materiału. Jeśli będą Państwo zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

This site is registered on wpml.org as a development site.