TaxPress nr 16/2021

W dzisiejszym numerze DMS TAX Press polecamy Państwu artykuł Przemysława Wojtasika pt. „Estoński CIT nie dla powiązanych firm – interpretacja podatkowa” oraz Bożeny Nowickiej pt. „CIT-ST – kto i kiedy musi go składać”.

Ważny jest też artykuł Łukasza Zalewskiego pt. „Czy trzeba płacić VAT błędnie wskazany na paragonie? KIS wyjaśnia wątpliwości” oraz artykuł Przemysława Wojtasika pt. „TSUE o sankcji przewidzianej w polskiej ustawie o VAT: nie można jej stosować automatycznie”, w którym autor przytacza wydane orzeczenie przez TSUE, zgodnie z którym fiskus przed nałożeniem sankcji w formie dodatkowego zobowiązania podatkowego powinien dokładnie przeanalizować, czy błąd podatnika nie wynika z oczywistej omyłki. Jeżeli tak, to sankcja ta nie powinna mieć zastosowania.

Istotny jest także artykuły Agnieszki Pokojskiej pt. „1 proc. podatku w PIT. Do końca czerwca można zmienić zdanie” oraz Małgorzaty Śleziak pt. „Czy integracja online obciąży pracowników podatkiem?”.

Polecamy też tekst Aleksandry Tarki pt. „Umorzenie odsetek: nie można raz przyznać, a raz odmówić temu samemu podatnikowi – wyrok NSA”, w którym sąd skrytykował postawę fiskusa, który odmówił podatnikowi umorzenia odsetek. Jest to korzystny wyrok, ponieważ jak dotąd organy podatkowe często niechętnie zgadzały się na przyznawanie podatnikom tzw. ulg w spłacie podatku.

W celu zapoznania się z pełną treścią biuletynu zachęcamy do pobrania materiału. Jeśli będą Państwo zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

This site is registered on wpml.org as a development site.