TaxPress nr 01/2019

Pierwszego stycznia podatników CIT czekają dwie pozytywne zmiany. Po pierwsze, mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający w 2019 roku swoją działalność zapłacą obniżoną 9% stawkę CIT. Ponadto, wszyscy podatnicy CIT będą mogli rozliczyć w kosztach hipotetyczne odsetki od kapitału pozostawionego w spółce.

Nowy rok będzie kolejnym rokiem uszczelniania systemu VAT. W 2019, przedsiębiorcy z niektórych branż będą musieli wymienić kasy fiskalne na tzw. kasy fiskalne online, przesyłające do KAS informacje o dokonanej sprzedaży. Natomiast branże objęte obecnie odwrotnym obciążeniem czeka najprawdopodobniej wprowadzenie obowiązkowego systemu podzielonej płatności.

Początek 2019 roku to jednak przede wszystkim czas wielu zmian w PIT. Korzystniejsze warunki zastosowania ulgi mieszkaniowej, szczegółowe przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut i nowa danina solidarnościowa – to naszym zdaniem najważniejsze z regulacji zawartych w nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Podatników PIT i CIT czekają także zmiany w opodatkowaniu wydatków na samochody firmowe i kontrowersyjny exit tax.

Za najważniejszą zmianę w zakresie postępowania uznaliśmy natomiast zaostrzenie regulacji art. 119a ordynacji podatkowej dotyczącego przeciwdziałania unikaniu opodatkowania.

W celu zapoznania się z pełną treścią biuletynu zachęcamy do pobrania materiału. Jeśli będą Państwo zainteresowani uzyskaniem dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

This site is registered on wpml.org as a development site.