top

Pierwszy w Polsce
edukacyjny portal
o cenach transferowych

Obszerna baza wiedzy
z zakresu cen transferowych
w ujęciu:
- podatkowo-prawnym
- finansowo-rachunkowym
- ekonomiczno-zarządczym
Zobacz >>

Zaaplikuj
czekamy na Ciebie

Zespół Cen Transferowych wiesz co potrafisz w TP

Czujesz potrzebę zmiany, praca w średniej przyjaznej firmie we Wrocławiu, bez korporacyjnego stresu, formalizmu i procedur na parzenie kawy pracujemy pomiędzy 8 a 17 równocześnie mamy czas na … życie.

Stopka do druku

Dokumentacja podatkowa cen transferowych

Przepisy z zakresu prawa podatkowego dotyczące cen transferowych powstały z potrzeby sprawowania większej kontroli nad prowadzonymi transakcjami pomiędzy podmiotami powiązanymi – zarówno osobowo, jak i rodzinnie bądź kapitałowo. Cena, o której tutaj mowa, dotyczy m.in. produktów oraz usług będącymi przedmiotami transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami posiadających zarząd lub siedzibę w jednym z tzw. rajów podatkowych, czyli krajów umożliwiających znaczne obniżenie lub uniknięcie podatków. Odpowiednie przepisy mają za zadanie regulować ceny transferowe w ten sposób, by nie umożliwiały one celowego obniżania opodatkowania.



Czemu służy dokumentacja cen transferowych?

Aby udowodnić, że podmioty powiązane stosują ceny transferowe zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy dbać o sporządzanie odpowiedniego sprawozdania podatkowego. Jego prowadzenie umożliwia sprawne przeprowadzenie analizy działalności i znacznie minimalizuje ryzyko związane z:

Tym samym bieżące sporządzanie dokumentacji cen transferowych ogranicza ryzyko i zwiększa bezpieczeństwo danych podmiotów powiązanych. Stanowi również doskonały dowód na przeprowadzenie transakcji zgodnie z prawem w przypadku jakichkolwiek kontroli. Ponadto dokumentacja tego typu jest wymagana przez przepisy, dlatego bez jej sporządzenia podmiot jest narażony na ryzyko sankcyjnej stawki podatku.



Zawartość dokumentacji cen transferowych

To, jak powinna wyglądać i z jakich elementów powinna się składać dobrze sporządzona dokumentacja stawek transferowych jest z góry ustalone przez prawo. Co zatem powinna ona zawierać?

Dodatkowo bazując na naszym doświadczeniu polecamy naszym Klientom uwzględnienie w dokumentacji jeszcze jednego elementu, jakim jest analiza porównywalności. Jesteśmy przekonani, że pomimo tego, iż element ten nie jest wymagany przez prawo podatkowe, to warto go uwzględnić w trosce o swoje bezpieczeństwo i zmniejszenie ewentualnego ryzyka.



Sposoby opracowania

Poniżej mogą się Państwo zapoznać z różnymi wersjami dokumentacji cen transferowych. Nasze doświadczenie umożliwiło nam stworzenie odmiennych wersji tego dokumentu, dzięki czemu Klienci mogą dowolnie wśród nich wybierać. Dobranie odpowiedniej wersji zależy m.in. od indywidualnych oczekiwań i preferencji Klienta.

Wśród naszych propozycji znajduje się wersja standardowa minimalna (WSM), wersja standardowa rozszerzona (WSR), wersja pełna (WP) oraz wersja pełna rozszerzona (WPR). Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową analizą przedstawiającą zawartość każdej z wymienionych wersji, którą znajdą Państwo poniżej.

Podczas wyboru odpowiedniej wersji należy mieć na uwadze, iż musi ona całkowicie odpowiadać stanowi faktycznemu i dobrze opisywać zawieraną transakcję. Z tego powodu powinna zawierać wszelkie ważne szczegóły, w tym również czynniki wpływające na podejmowane decyzje i stawki. Z tego też powodu w sytuacji, gdy jakiekolwiek ustalenia ulegną zmianie, należy odpowiednio zaktualizować przygotowaną wcześniej dokumentację stawek transferowych.


 

Z chęcią udzielimy szczegółowych informacji na temat obowiązku dokumentacyjnego. Zapraszamy do kontaktu.

dr Dawid Michalak
Partner w DMS TAX
dawid.michalak@dmstax.com



© DMS TAX Sp. z o.o. 2023 Informer IT Solutions