Nowelizacja Ordynacji podatkowej, Kodeksu karnego skarbowego oraz Prawa celnego
Wszczęcie postępowania o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe spowoduje zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, jeżeli podatnik zostanie poinformowany o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia przez upływem tego terminu.
15 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, Kodeksu karnego skarbowego oraz Prawa celnego. Stanowi ona dostosowanie prawa polskiego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2012 r. (sygn. akt P 30/11).
W wydanym wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy Ordynacji podatkowej, w zakresie, w jakim wywołują skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w wyniku wszczęcia
- postępowania karnego lub
- postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub
- postępowania o wykroczenie skarbowe,
o którym to postępowaniu zainteresowany podatnik nie został poinformowany, są sprzeczne z Konstytucją RP.
Podatnik był przekonany, że jego zobowiązanie po upływie 5 lat od roku, w którym upłynął termin zapłaty podatku, zostało przedawnione, a w rzeczywistości obowiązek nadal obciążał podatnika, o czym ten nie wiedział. Ze względu na fakt analogicznego rozwiązania w odniesieniu do przepisów regulujących postępowania o zapłatę ceł, nowelizacja objęła również Prawo celne.
Efektem zmian nowelizacji jest nałożony na organy podatkowe i celne obowiązek wcześniejszego zawiadamiania podatnika o nierozpoczęciu lub zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania. Zawiadomienie będzie musiało nastąpić najpóźniej do dnia upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Obowiązek informacyjny obejmie również postępowania w sprawach dotyczących należności płatników lub inkasentów z tytułu niepobranych lub niewpłaconych podatków.
Poniżej pełna treść zmian:
© DMS TAX Sp. z o.o. 2023 Informer IT Solutions